Добро пожаловать в форум, Guest  >>   Войти | Регистрация | Поиск | Правила | В избранное | Подписаться
Все форумы / Microsoft SQL Server Новый топик    Ответить
 вы можете расписать мне чяйнику  [new]
89350
Member

вы можете расписать мне чяйнику

па падробней
инсталяцию, желательно в картинках.

спасибо

Standard Installation (In-Process)

This guide covers AW Shared Installation. Shared Installation mode allows an AW Web Application to run on a web server alongside other Web Applications and/or other installations of AW. The major components of the installation are as follows:
Microsoft Windows Server

AW runs on Microsoft Windows Server 2003, preferably Windows Server 2008 or higher.

Microsoft SQL Server

A Microsoft SQL 2005 or higher database is required. The database should support Full-Text Indexing which is an optionally installed component of Microsoft SQL Server.

Microsoft Internet Information Server (IIS)

The AW site runs under IIS 6 or higher. IIS 7 or higher is recommended.

Web Files

The following are integral file system components of any AW installation:

Web Root
The Web Root folder is where the main AW web application files are stored.

Log Folder

The Log folder retains all logs written to by the AW system.

Email Notification Templates Folder

The Templates folder stores all email templates the AW system uses.

Other Requirements

AW requires Microsoft .NET Framework Version 4. AW also requires the installation of Microsoft MVC 2. Access to an SMTP server is also required for AW to send emails.

Installation Steps

In the following instructions reference is made to “Full Permission” and “Read-Only Permission.” What this means can vary depending on what versions of Windows and IIS you are running. “Full Permission” refers to the web site’s ability to write files or write to files. “Read-Only Permission” refers to the web site’s ability to read files. In IIS 6, this could be a combination of IIS_WPG, IUSR_{ComputerName}, etc… In IIS 7, this could be a combination of IUSR, IIS_IUSRS etc… Your environment may vary depending on whether you allow anonymous access to your AW installation. Consult your administrator or web hosting company if necessary.

1. Create a Microsoft SQL database. It should be assigned a user with Database Owner Privileges (db_owner aka dbo). Microsoft Full-Text Indexing should also be installed with the SQL Server.

2. The SQL folder in your installation package contains the AW database scripts. Execute the database script, “AW.sql,” against the database you created in step 1. Optionally, and subsequent to “AW.sql,” you may also execute the default categories script, “AW_AddCategories.sql,” to populate default categories.

3. Create a non-web accessible folder to store the Email Notification Templates (the default location is c:\templates). This folder should also be separate from other installations of AW. This folder requires Read-Only Permissions.

4. Copy the contents of the Templates folder from the installation package to the Templates folder you created in step 3.

5. Copy the contents of the Web folder from the installation package to the Web Root of the new AW installation. This folder requires Read-Only Permissions.

6. Within the Web Root, you must assign Full Permission to the \Content\images\Logos folder. Although your site's administrator(s) will upload logos; the Worker Process is what actually writes them to the file system.

7. Within the Web Root, you must assign Full Permission to the \Content\listingImages folder. Although your site's users will upload listing images; the Worker Process is what actually writes them to the file system.

8. Within the Web Root, you must assign the Worker Process Full Permission to the \Content\images\Banners folder. Although your site's administrator(s) will upload banner(s); the Worker Process is what actually writes them to the file system.

9. Edit the connection string in the web.config file, now located in your Web Root, to refer to the database you created in step 1.

10. Edit the “NotificationTemplatesFolder” setting in the web.config file, now located in your Web Root, to refer to the correct location of the Templates folder you created in step 3.

11. Edit the “LicenseKey” setting in the web.config file, to contain your provided license key. Your license key should not be shared with anyone.

12. Edit the following section of the web.config file to refer to your email server (if login is not required, remove the username and password attributes):

<mailSettings>
<smtp>
<network host="yoursmtpserver" userName="username" password="secret" port="25"/>
</smtp>
</mailSettings>
13. Create an IIS application pool and web site pointed to Web Root you prepared in step 6. Set the ASP.NET version to .NET 4.0.

14. The default administrator login for your new installation of AW is username “admin” and password “admin1234”

15. Login to the site to change the administrator’s password:

a. Click “Sign In” in the upper right-hand corner

b. Login as the administrator with username “admin” and password “admin1234”

c. Click “My Account” in the top horizontal navigation bar

d. Click “Password” under “Account” in the left navigation bar

e. Complete the form to change the administrator’s password

Using SSL

It is recommended you use an SSL certificate to encrypt communications on sensitive pages of your installation. After you've installed an appropriate SSL certificate, perform the following steps:

1. Login to the site as an administrator and access the "Admin Control Panel."

2. Under "Site Preferences / Setup," set the "URL" and "Secure URL" properties appropriately.

3. Set the "EnableSSL" setting in the web.config file to "true". Once you do this, the above URL settings will be enforced. Only set “EnableSSL” to “true” after you have set the “URL” and “Secure URL” properties from step 2 properly or you may not be able to access the site.
1 фев 14, 02:33    [15503698]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
 Re: вы можете расписать мне чяйнику  [new]
sdet
Member

89350,
Купи себе книгу с картинками для чайников
1 фев 14, 02:43    [15503707]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
89350
Member

Кто "нарисует" книгу с картинками ,

сколько это будет стоить?
1 фев 14, 11:33    [15504070]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
Maxx
Member [скрыт]

89350
Кто "нарисует" книгу с картинками ,

сколько это будет стоить?

А что непонятно из написанного то ? Какие картинки хоитите ?
3 фев 14, 11:09    [15508873]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
89350
Member

1. Первое хотел бы просто быстро запустить веб. и пасмотреть.

2. Так как я начинающий, мне очень мало панятно.
Мне нужны шаги падробные как для слепого, не надо много обьяснений,
просто запись что нужно сделать, где , как.
Где это сделать - присвоен пользователю базы данных права владельца

1. Create a Microsoft SQL database. It should be assigned a user with Database Owner Privileges (db_owner aka dbo). Microsoft Full-Text Indexing should also be installed with the SQL Server.

Создание базы данных Microsoft SQL. Это должен быть присвоен пользователю базы данных права владельца (db_owner ака DBO). Microsoft полнотекстового индексирования также должны быть установлены с SQL Server.
3 фев 14, 18:15    [15512177]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
Maxx
Member [скрыт]

..занавес.
Вы попробуйте сами по шагам выполнить...аккуратно читая все что написанно...
А вас еще и в гугле савсем забанили ?

Куча картинок по шагам
3 фев 14, 18:43    [15512326]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
89350
Member

вы мне предлогаете занятся изучением сервера

мне это не нужно

задача в другом

программу установить

прошу кто не разбирается и каму делать нечего не песать.
4 фев 14, 12:42    [15515466]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
Glory
Member

89350
прошу кто не разбирается и каму делать нечего не песать.

Тогда тема закрывается по просьбе автора
4 фев 14, 12:43    [15515476]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
Все форумы / Microsoft SQL Server Ответить