Добро пожаловать в форум, Guest  >>   Войти | Регистрация | Поиск | Правила | В избранное | Подписаться
Все форумы / WPF, Silverlight Новый топик    Ответить
 Лицензия Prism  [new]
enigmatic
Member

Здравствуйте.

Как понимаю, Призма есть бесплатный продукт и поставляется "as is".
Где это отражено в ее лицензии?
Так понимаю, тут:
+ http://compositewpf.codeplex.com/license

//1.Определения (Definitions)
//..

2. Grant of Rights

(A) Code

* Copyright Grant- Subject to the terms of this license, including the license conditions and limitations in section 3, each contributor grants you a non-exclusive, worldwide, royalty-free copyright license to reproduce its contribution, prepare derivative works of any contribution for which source code is provided, and distribute its contribution or any permitted derivative works that you create.
//Т.е. each contributor grants you .. copyright license to reproduce .., prepare derivative works .., and distribute it.

* Patent Grant- Subject to the terms of this license, including the license conditions and limitations in section 3, each contributor grants you a non-exclusive, worldwide, royalty-free license under its licensed patents to make, have made, use, sell, offer for sale, import, and/or otherwise dispose of its contribution in the software or permitted derivative works of the contribution in the software.
//each contributor grants you license under its licensed patents to make, have made, use, sell, offer for sale, import, and/or otherwise dispose..

(B) Documentation
//про документацию и т.д.

Т.е. согласно Copyright Grant, я имею право использовать код Призмы в соей работе.
А согласно Patent Grant, а я имею право продавать то, что я пишу на Призме.
Все так?
14 дек 10, 07:08    [9932700]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
 Re: Лицензия Prism  [new]
МихаилР
Member

enigmatic,

Должно быть так.
Но вывод я делаю не на основе самой лицензии, а на том, как позиционируются все библиотеки от P&P (Prism, EntLib, ...) - набор приемов и кода для использования в собственных разработках.
14 дек 10, 07:23    [9932718]     Ответить | Цитировать Сообщить модератору
Все форумы / WPF, Silverlight Ответить